ქართული
სპორტი
 
 
ძალოსნობა
სპორტის სახეობის აღწერა

საქართველოს ძალოსნობის ფედერაცია. დაფუძნდა 1991 წლის 1 ივლისს. 1993 წლის 1 იანვრიდან ძალოსნობის საერთაშორისო ფედერაციისა (IWF) და ევროპის ძალოსნობის ფედერაციის (EWF) წევრია.

საქართველოში გავრცელებულ ხალხურ ასპარეზობათა შორის, ქართულ ჭიდაობასა და ცხენოსნურ თამაშებთან ერთად, პოპულარული იყო შეჯიბრებები სიმძიმეების აწევაში. ზემო სვანეთში, ხევსურეთში, ქართლსა და რაჭაში ხშირად იმართებოდა ძალღონის გამოსაცდელი ტურნირები, რომელსაც სვანეთში “ბაჩა-ლიკედ” ერქვა, სხვაგან – საჯილდაო ქვის აწევა. იყენებდნენ სხვადასხვა წონისა და ფორმის ქვას, სწევდნენ ცალი ან ორივე ხელით, გადაჰქონდათ ერთი ადგილიდან მეორეზე. გარდა ამისა, სვანეთში გავრცელებული ყოფილა შეჯიბრება ორფუთიანი მრგვალი ქვის ცალი ხელით აწევაში – “ბაჩა ლირიხვა აშხვ მეხარ”. დღეს სიმძიმესთან შეჭიდების ხალხური ტრადიცია თითქმის დავიწყებულია.

როგორც სპორტის კლასიკური სახეობა, ძალოსნობა საქართველოში 1910-იან წლებში დაინერგა. პირველი ჯგუფი 1912 წელს გაიხსნა თბილისში. პეტრე მარღანიძის მიერ ორგანიზებულ “ათლეტურ არენაში”, გარდა ძალოსნებისა, გაერთიანდნენ მოჭიდავეები და მოკრივეები. 1915 წელს კიევში გამოსვლისას ორი ხელით ატაცში მსოფლიო რეკორდზე უკეთესი შედეგი აჩვენა გიორგი ჩიკვაიძემ, რომელიც შემდგომ ცნობილი სპორტული მოღვაწე გახდა. 1918 წელს ძალოსნობის სექცია ამუშავდა ახალდაარსებულ სპორტსაზოგადოება “შევარდენში”, შემდგომ – საქართველოს პროფკავშირების დარგობრივ ორგანიზაციებში, აგრეთვე ბათუმში, სოხუმში, ქუთაისსა და ოზურგეთში. 1926 წელს ჩატარდა თბილისის პირველი ჩემპიონატი, მომდევნო წელს – საქართველოს პირველი ჩემპიონატი. მაღალ შედეგებს აღწევდნენ კონსტანტინე ზაუტაშვილი, მამია ჟღენტი, სერგო წკეპლაძე, ნიკოლოზ გილნერი, გრიგოლ კოსტავა, პავლე გუმაშიანი, არკადი აბაშმაძე, ალექსანდრე ჯეჯელავა და სხვები. საქართველოს ძალოსანთაგან სსრკ ჩემპიონატში პირველად გაიმარჯვა მოისეი კასიანიკმა (1936), რომელმაც 10 წლის შემდეგ მსოფლიოს ჩემპიონატის ბრინჯაოს მედალი მოიგო. 

1950 წელს ევროპის ჩემპიონები გახდნენ თბილისელი სპორტსმენები რაფაელ ჩიმიშკიანი და ვლადიმერ სვეტილკო. 1950-იან წლებში ქვემსუბუქი წონის ძალოსანთა შორის საერთაშორისო სარბიელზე ლიდერობდა ჩიმიშკიანი, რომელმაც 11-ჯერ დაამყარა მსოფლიო რეკორდი, 1952 წელს ჰელსინკში ოლიმპიური ჩემპიონის ტიტული მოიპოვა, 2 წლის შემდეგ კი – მსოფლიოს ჩემპიონისა. მოგვიანებით ამავე წონით კატეგორიაში დაწინაურდა დიმიტრი შანიძე – მსოფლიოსა (1973) და ევროპის ჩემპიონი (1972), ოლიმპიური თამაშების ორგზის მეორე პრიზიორი (1968, 72). 

შანიძის შემდეგ თითქმის 20 წლის განმავლობაში საქართველოს წარმომადგენლებს დიდ შეჯიბრებებში მედალი არ აუღიათ. 1990-იან წლებში დიდი წარმატებები მოიპოვა ცხინვალელმა ათლეტმა, სამგზის ოლიმპიურმა ჩემპიონმა კახი კახიაშვილმა, რომელმაც ბარსელონის ოლიმპიადა (1992) საქართველოს სახელით მოიგო, მომდევნო ორ თამაშებში კი საბერძნეთის გუნდში გამოდიოდა. ასევე თვალსაჩინოა გიორგი ასანიძის სპორტული მიღწევები, რომელმაც ევროპისა და მსოფლიოს ჩემპიონატებში მოპოვებული წარმატებები ათენის ოლიმპიური ოქროს მედლით (2004) დააგვირგვინა. ქართული ძალოსნობის განვითარებაში მნიშვნელოვანი წვლილი მიუძღვით გიორგი ჩიკვაიძეს, კონსტანტინე ზაუტაშვილს, მამია ჟღენტს, დიმიტრი კაპცოვს, რობერტ ტატიშვილს, შოთა წერეთელს, გიორგი ჩიტაძესა და ვანო გრიქუროვს.

 

    შედეგები
    ძალოსნობა - 17 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2015, ლანდსკრონა, შვედეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 77კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 17 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2015, ლანდსკრონა, შვედეთი
    რევაზ დავითაძე 77კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 15 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2015, ლანდსკრონა, შვედეთი
    არჩილ მალაყმაძე 56კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 17 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2015, ლიმა, პერუ
    რევაზ დავითაძე 77კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2015, კლაიპედა, ლიტვა
    ლონგინოზ ბრეგვაძე 94კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2015, კლაიპედა, ლიტვა
    გიორგი ჩხეიძე 105კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2015, კლაიპედა, ლიტვა
    გიორგი ლომთაძე 77კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2015, კლაიპედა, ლიტვა
    რამინ შამილიშვილი 62კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - კახიაშვილის სახელობის ტურნირი 2016, თბილისი, საქართველო
    თათია ლორთქიფანიძე - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - კახიაშვილის სახელობის ტურნირი 2016, თბილისი, საქართველო
    შოთა მიშველიძე - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - კახიაშვილის სახელობის ტურნირი 2016, თბილისი, საქართველო
    თორნიკე კოკაია - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - კახიაშვილის სახელობის ტურნირი 2016, თბილისი, საქართველო
    რევაზ დავითაძე - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშრისო ტურნირი 2016, ბურსა, თურქეთი
    ბეგლარ სოლომონიძე 69კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშრისო ტურნირი 2016, ბურსა, თურქეთი
    ნოდარ კაკაბაძე 77კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშრისო ტურნირი 2016, ბურსა, თურქეთი
    თორნიკე ტაბატაძე - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშრისო ტურნირი 2016, ბურსა, თურქეთი
    არჩილ მალაყმაძე 62კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშრისო ტურნირი 2016, ბურსა, თურქეთი
    გურამ გიორბელიძე 56კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშრისო ტურნირი 2016, ბურსა, თურქეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 94კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 17 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2016, პენანგი, მალაიზია
    ირაკლი ჩხეიძე 94კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2016, თბილისი, საქართველო
    ანასტასია გოტფრიდი +75კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2016, თბილისი, საქართველო
    ანასტასია გოტფრიდი +75კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2016, თბილისი, საქართველო
    ანასტასია გოტფრიდი +75კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2016, თბილისი, საქართველო
    გიორგი ჩხეიძე 105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2016, თბილისი, საქართველო
    გიორგი ჩხეიძე 105კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2016, თბილისი, საქართველო
    გიორგი ჩხეიძე 105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    გოგა ჩხეიძე 69კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    რამინ შამილიშვილი 62კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    შოთა მიშველიძე 62კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    გოდერძი ბერდელიძე 62კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    ანასტასია გოტფრიდი +75კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    ანასტასია გოტფრიდი +75კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 17 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ნოვი ტომისლი, პოლონეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 94კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 17 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ნოვი ტომისლი, პოლონეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 94კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 17 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ნოვი ტომისლი, პოლონეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 94კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    ანასტასია გოტფრიდი +75კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    გიორგი ჩხეიძე 105კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    რევაზ დავითაძე 85კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    გოგა ჩხეიძე 69კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    გოდერძი ბერდელიძე 62კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    გიორგი დოკვაძე 56კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    დავით ხეცურიანი 105კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    შოთა მიშველიძე 62კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    რამინ შამილიშვილი 62კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2016, ეილატი, ისრაელი
    ლ ტალახაძე +105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    გოგა ჩხაიძე 67კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    გოგა ჩხეიძე 67კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    შოთა მიშველიძე 61კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    შოთა მიშველიძე 61კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    შოთა მიშველიძე 61კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    ანტონ პლესნოი 96კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    ანტონ პლესნოი 96კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო თასი 2020, რომი, იტალია
    ანტონ პლესნოი 96კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ანაჰაიმი, აშშ
    ანასტასია გოტფრიდი 90კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ანაჰაიმი, აშშ
    ანასტასია გოტფრიდი 90კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ანაჰაიმი, აშშ
    ლ ტალახაძე +105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ანაჰაიმი, აშშ
    ლ ტალახაძე +105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ტოკიო, იაპონია
    გიორგი ჩხეიძე +105კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ტოკიო, იაპონია
    გიორგი ჩხეიძე +105კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ტოკიო, იაპონია
    გიორგი ჩხეიძე +105კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ტოკიო, იაპონია
    დავით ხეცურიანი 105კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ტოკიო, იაპონია
    დავით ხეცურიანი 105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ტოკიო, იაპონია
    რევაზ დავითაძე 85კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 20 წლამდელებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ტოკიო, იაპონია
    რევაზ დავითაძე 85კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2017, სპლიტი, ხორვატია
    ირაკლი თურმანიძე +105კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2017, სპლიტი, ხორვატია
    ლ ტალახაძე +105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2017, სპლიტი, ხორვატია
    ლ ტალახაძე +105 - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ეილატი, ისრაელი
    გურამ ვეკუა 96კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ეილატი, ისრაელი
    გურამ ვეკუა 96კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ეილატი, ისრაელი
    გურამ ვეკუა 96კგ - პირველი ადგილი
    პარა ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, გიზა, ეგვიპტე
    მირიან ოგნაძე - მეორე ადგილი
    ახალგაზრდული ოლიმპიური თამაშები 2018, ბუენოს აირესი, არგენტინა
    არჩილ მალაყმაძე 69კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    ედუარდ კაკაბაძე 77კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    ედუარდ კაკაბაძე 77კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    თორნიკე ტაბატაძე +94კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    თორნიკე ტაბატაძე +94კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    ზაზა ლომთაძე 94კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    ზაზა ლომთაძე 94კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    ზაზა ლომთაძე 94კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    ლომია თებიძე 77კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    ლომია თებიძე 77კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    ლომია თებიძე 77კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    არჩილ მალაყმაძე 69კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    არჩილ მალაყმაძე 69კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    არჩილ მალაყმაძე 69კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს (U15) შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    საბა ასანიძე 77კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს (U15) შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, მილანი, იტალია
    საბა ასანიძე 77კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    საქართველოს ნაკრები - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    რევაზ დავითაძე 85კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    რევაზ დავითაძე 85კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    რევაზ დავითაძე 85კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    ანასტასია გოტფრიდი 90კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    ანასტასია გოტფრიდი 90კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    ანასტასია გოტფრიდი 90კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    ბაქარ თურმანიძე +105კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    ბაქარ თურმანიძე +105კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    გიორგი ჩხეიძე +105კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    გიორგი ჩხეიძე +105კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    გიორგი ჩხეიძე +105კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    დავით ხეცურიანი 105კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    დავით ხეცურიანი 105კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    დავით ხეცურიანი 105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    ანტონ პლესნოი 94კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    ანტონ პლესნოი 94კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    გოდერძი ბერდელიძე 62კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    გოგა ჩხეიძე 69კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    გოგა ჩხეიძე 69კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    გოგა ჩხეიძე 69კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2018, ზამოსცი, პოლონეთი
    საქართველოს ნაკრები - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, ტაშკენტი, უზბეკეთი
    საქართველოს ნაკრები - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, ტაშკენტი, უზბეკეთი
    რევაზ დავითაძე 85კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, ტაშკენტი, უზბეკეთი
    რევაზ დავითაძე 85კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, ტაშკენტი, უზბეკეთი
    რევაზ დავითაძე 85კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, ტაშკენტი, უზბეკეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, ტაშკენტი, უზბეკეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, ტაშკენტი, უზბეკეთი
    ირაკლი ჩხეიძე 105კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, აშხაბადი, თურქმენეთი
    საქართველოს ნაკრები - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, აშხაბადი, თურქმენეთი
    ირაკლი თურმანიძე +109კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, აშხაბადი, თურქმენეთი
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, აშხაბადი, თურქმენეთი
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    საქართველოს ნაკრები - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    გიორგი დოკვაძე 55კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    გიორგი დოკვაძე 55კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    გიორგი დოკვაძე 55კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    რევაზ დავითაძე 89კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    რევაზ დავითაძე 89კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    რევაზ დავითაძე 89კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    ანტონ პლესნოი 96კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    ანტონ პლესნოი 96კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    ანტონ პლესნოი 96კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    გოდერძი ბერდელიძე 61კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    გოდერძი ბერდელიძე 61კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    გოდერძი ბერდელიძე 61კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    არჩილ მალაყმაძე 73კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    გოგა ჩხაიძე 67კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    გოგა ჩხეიძე 67კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - 23 წლამდელებს შორის ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბუქარესტი, რუმინეთი
    გოგა ჩხეიძე 67კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, პატაია, ტაილანდი
    საქართველოს ნაკრები - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    საქართველოს ნაკრები - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, ლას ვეგასი, ა.შ.შ.
    ლაშა თაქთაქიშვილი 102კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, ლას ვეგასი, ა.შ.შ.
    ლაშა თაქთაქიშვილი 102კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, ლას ვეგასი, ა.შ.შ.
    ლაშა თაქთაქიშვილი 102კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, ლას ვეგასი, ა.შ.შ.
    გურამ გიორბელიძე 67კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ჭაბუკებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, ლას ვეგასი, ა.შ.შ.
    გურამ გიორბელიძე 67კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, პატაია, ტაილანდი
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, პატაია, ტაილანდი
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, პატაია, ტაილანდი
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, პატაია, ტაილანდი
    ანტონ პლესნოი 96კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, პატაია, ტაილანდი
    ანტონ პლესნოი 96კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, პატაია, ტაილანდი
    რევაზ დავითაძე 89კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, პატაია, ტაილანდი
    რევაზ დავითაძე 89კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, სუვა, ფიჯი
    არჩილ მალაყმაძე 73კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, სუვა, ფიჯი
    ირაკლი ჩხეიძე 102კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, სუვა, ფიჯი
    ირაკლი ჩხეიძე 102კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონატი 2019, სუვა, ფიჯი
    ირაკლი ჩხეიძე 102კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    ლ ტალახაძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    ირაკლი თურმანიძე +109კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    ირაკლი თურმანიძე +109კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    ირაკლი თურმანიძე +109კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    ირაკლი ჩხეიძე 102კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    ანტონ პლესნოი 94კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    ანტონ პლესნოი 96კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    რევაზ დავითაძე 200კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    რევაზ დავითაძე 89კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    რევაზ დავითაძე 89კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    გოგა ჩხეიძე 67კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    გოგა ჩხეიძე 67კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2019, ბათუმი, საქართველო
    შოთა მიშველიძე 61 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, აშხაბადი, თურქმენეთი
    ლ ტალახაძე +109 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2018, აშხაბადი, თურქმენეთი
    რევაზ დავითაძე 89 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    ირაკლი თურმანიძე +105 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    ლ ტალახაძე +105 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    ლ ტალახაძე +105 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    ლ ტალახაძე +105 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    ანასტასია გოტფრიდი -90 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    ანასტასია გოტფრიდი -90 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    ანასტასია გოტფრიდი -90 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    გოდერძი ბერდელიძე -56 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    თათია ლორთქიფანიძე -69 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    რევაზ დავითაძე 85 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    რევაზ დავითაძე 85 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    რევაზ დავითაძე 85კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    შოთა მიშველიძე -62 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2018, ბუქარესტი, რუმინეთი
    შოთა მიშველიძე -62კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1947, ჰელსინკი, ფინეთი
    მოისეი კასიანიკი -60 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1946, პარიზი, საფრანგეთი
    მოისეი კასიანიკი -60 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ანაჰაიმი, აშშ
    ლ ტალახაძე +105 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ანაჰაიმი, აშშ
    ანასტასია გოტფრიდი 90 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2017, ანაჰაიმი, აშშ
    შოთა მიშველიძე 62 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2017, სპლიტი, ხორვატია
    ლ ტალახაძე +105 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2016, ფიორდე, ნორვეგია
    ანასტასია გოტფრიდი +75კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2013, ტირანა, ალბანეთი
    დავით გოგია 105კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1993, სოფია, ბულგარეთიი
    კახი კახიაშვილი 91 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2011, ყაზანი, რუსეთი
    გია მაჭავარიანი 105 კგ - მეორე ადგილი
    ზაფხულის XXXI ოლიმპიური თამაშები 2016, რიო დე ჟანეირო, ბრაზილია
    ირაკლი თურმანიძე +105 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2015, საქართველო, თბილისი
    ირაკლი თურმანიძე +105 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2012, ანტალია, თურქეთი
    ირაკლი თურმანიძე +105 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2007, პუერტა დელა კრუზი, ესპანეთი
    რაულ ცირეკიძე 85 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2010, ლიმასოლი, კვიპროსი
    რაულ ცირეკიძე 85 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2013, ტირანა, ალბანეთი
    რაულ ცირეკიძე -85 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2012, ანტალია, თურქეთი
    რაულ ცირეკიძე -85 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1950, პარიზი, საფრანგეთი
    ვლადიმერ სვეტილკო -67,5 - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1946, პარიზი, საფრანგეთი
    ვლადიმერ სვეტილკო -67,5 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1950, პარიზი, საფრანგეთი
    ვლადიმერ სვეტილკო -67,5 კფ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1994, სოკოლოვი, ჩეხეთი
    მუხრან გოგია -99 კგ - მესამე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1996, სტავანგერი, ნორვეგია
    ბიძინა მიქიაშვილი -83 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1974, ვერონა, იტალია
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1973, მადრიდი, ესპანეთი
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1972, კონსტანცა, რუმინეთი
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1971, სოფია, ბულგარეთი
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1969, ვარშავა, პოლონეთი
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1968, ლენინგრადი, სსრკ
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1973, ჰავანა, კუბა
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1972, მიუნჰენი, გფრ
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1969, ვარშავა, პოლონეთი
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1968, მეხიკო, მექსიკა
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - მეორე ადგილი
    ზაფხულის XX ოლიმპიური თამაშები 1972, მიუნხენი, გფრ
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - მეორე ადგილი
    ზაფხულის XIX ოლიმპიური თამაშები 1968, მეხიკო, მექსიკა
    დიმიტრი (დიტო) შანიძე -60 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1953, სტოკჰოლმი, შვეცია
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -60 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1993, მელბურნი, ავსტრალია
    კახი კახიაშვილი 91 კგ - მეორე ადგილი
    ზაფხულის XXV ოლიმპიური თამაშები 1992, ბარსელონა, ესპანეთი
    კახი კახიაშვილი 90 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2016, ფიორდე, ნორვეგია
    ლ ტალახაძე +105 - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2015, ჰიუსტონი, აშშ
    ლ ტალახაძე +105 - პირველი ადგილი
    ზაფხულის XXXI ოლიმპიური თამაშები 2016, რიო დე ჟანეირო, ბრაზილია
    ლ ტალახაძე +105 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2002, ანტალია, თურქეთი
    გიორგი ასანიძე 85 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2001, ტრენჩინი, სლოვაკეთი
    გიორგი ასანიძე 85 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 2000, სოფია, ბულგარეთი
    გიორგი ასანიძე 85 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1998, რიესა, გერმანია
    გიორგი ასანიძე 77 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2002. ვარშავა, პოლონეთი
    გიორგი ასანიძე 85 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 2001, ანტალია, თურქეთი
    გიორგი ასანიძე 85 კგ - პირველი ადგილი
    ზაფხულის XXVII ოლიმპიური თამაშები 2000, სიდნეი, ავსტრალია
    გიორგი ასანიძე 85 კგ - მესამე ადგილი
    ზაფხულის XXVIII ოლიმპიური თამაშები 2004, ათენი, საბერძნეთი
    გიორგი ასანიძე 85 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1957, კატოვიცე, პოლონეთი
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -60 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1956, ჰელსინკი, ფინეთი
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -60 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1955, მიუნხენი, გფრ
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -60 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1954, ვენა, ავსტრია
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -60 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1952, ჰელსინკი, ფინეთი
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -60 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - ევროპის ჩემპიონატი 1950, პარიზი, საფრანგეთი
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -56 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1955, მიუნხენი, გფრ
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -60 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1954, ვენა, ავსტრია
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -60 კგ - პირველი ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1953, სტოკჰოლმი, შვეცია
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -60 კგ - მეორე ადგილი
    ძალოსნობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1950, პარიზი, საფრანგეთი
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -56 კგ - მეორე ადგილი
    ზაფხულის XV ოლიმპიური თამაშები 1952, ჰელსინკი, ფინეთი
    რაფაელ ჩიმიშკიანი -60 კგ - პირველი ადგილი

    ქართული სპორტი

    2019 | © საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო