ქართული
სპორტი
 
 
ფიგურული ციგურაობა
სპორტის სახეობის აღწერა

ფიგურულ ციგურაობას საქართველოში საფუძველი ჩაეყარა 1960 წელს, თუმცა მანამდე, 1900-იან წლებში პეტერბურგში ამ სახეობას ეუფლებოდა შემდგომში ცნობილი მეცნიერი და სპორტსმენი გიორგი ნიკოლაძე. საქართველოს პირველი ჩემპიონატი ჩატარდა 1961 წელს, 1964 წელს თბილისში აშენდა საქართველოში პირველი ხელოვნურსაფარიანი საციგურაო დარბაზი. პირველი თაობის მოციგურავეათა შორის გამოირჩეოდნენ ირაკლი ჯაფარიძე, ირინა არხანგელსკაია, შემდეგ კი_მარინე ცერცვაძე, ლია გაბელაია, მიხეილ სიხარულიძე, გია შანყულაშვილი, ბესარიონ ცინცაძე. დამოუკიდებელი საქართველოს სახელით ოლიმპიურ თამაშებში პირველად გამოვიდა ვახტანგ მურვანიძე.  ყველაზე წარმატებული ქართველი ფიგურისტია ელენე გედევანიშვილი, რომელმაც 2006 წელს ტურინის ოლიმპიადაზე მე-10 ადგილი დაიკავა.

პრეზიდენტი: - მარიამ გიორგობიანი

    შედეგები
    ფიგურული ციგურაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2020, გრაცი, ავსტრია
    მორის ყვითელაშვილი - მესამე ადგილი
    ზამთრის ახალგაზრდეული ოლმიპიური თამაშები 2020, ლოზანა, შვეიცარია
    ლუკა ბერულავა - პირველი ადგილი
    ზამთრის ახალგაზრდეული ოლმიპიური თამაშები 2020, ლოზანა, შვეიცარია
    ალინა ბუტაევა - პირველი ადგილი
    ევროპის ზამთრის ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალი 2017, ერზერუმი, თურქეთი
    ნიკა ეგაძე - მესამე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2017, საფრანგეთი
    ილია გოგიტიძე - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2017, ნიდერლანდები
    მორის ყვითელაშვილი - მესამე ადგილი
    ზამთრის ახალგაზრდეული ოლმიპიური თამაშები 2020, ლოზანა, შვეიცარია
    ლუკა ბერულავა - მესამე ადგილი
    ზამთრის ახალგაზრდეული ოლმიპიური თამაშები 2020, ლოზანა, შვეიცარია
    ალინა ბუტაევა - მესამე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის გრან პრი 2019, ტურინი იტალია
    გიორგი რევია - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის გრან პრი 2019, ტურინი იტალია
    მარია კაზაკოვა - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2019, ზაგრები, ხორვატია
    მორის ყვითელაშვილი - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - საერთაშორისო ტურნირი "ბოსფორის თასი" 2019, სტამბოლი, თურქეთი
    ალინა ურუშაძე - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2019, რიგა, ლატვია
    ლუკა ბერულავა - მესამე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2019, რიგა, ლატვია
    ალინა ბუტაევა - მესამე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2019, რიგა, ლატვია
    ირაკლი მაისურაძე - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2019, რიგა, ლატვია
    ალინა ურუშაძე - მესამე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის გრან პრი (ფინალი) ტურინი 2019, ტურინი, იტალია
    გიორგი რევია - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის გრან პრი (ფინალი) ტურინი 2019, ტურინი, იტალია
    მარია კაზაკოვა - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2018, ოსტრავა, ჩეხეთი
    მარია კაზაკოვა - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2018, ოსტრავა, ჩეხეთი
    გიორგი რევია - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2018, ტორუნი, პოლონეთი
    მარია კაზაკოვა - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2018, ტორუნი, პოლონეთი
    გიორგი რევია - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - გრან პრი (V ეტაპი) 2018, მოსკოვი, რუსეთი
    მორის ყვითელაშვილი - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - საერთაშორისო ტურნირი „Ice Star" 2018, მინსკი, ბელარუსი
    ირაკლი მაისურაძე - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - საერთაშორისო ტურნირი "ესპო ჩელენჯი" 2018, ესპო, ფინეთი
    მორის ყვითელაშვილი - მესამე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2019, ალმატი, ყაზახეთი
    მორის ყვითელაშვილი - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2019, სოფია, ბულგარეთი
    დავით გურგენიძე - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2019, სოფია, ბულგარეთი
    ირინე ჩხეტიანი - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2019, სოფია, ბულგარეთი
    ილია გოგიტიძე - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2019, სოფია, ბულგარეთი
    ეკატერინე იაზადჯი - მესამე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ჭაბუკებს შორის საერთაშორისო ტურნირი 2019, კოკელშოიერი, ლუქსემბურგი
    ეკატერინე იაზადჯი - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის გრან პრი ზაგრები 2019, ზაგრები, ხორვატია
    მარია კაზაკოვა - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის გრან პრი ზაგრები 2019, ზაგრები, ხორვატია
    გიორგი რევია - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის გრან პრი რიგა 2019, რიგა, ლატვია
    მარია კაზაკოვა - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ახალგაზრდებს შორის გრან პრი რიგა 2019, რიგა, ლატვია
    გიორგი რევია - მეორე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2019, გერმანია
    მარია კაზაკოვა - პირველი ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - საერთაშორისო ტურნირი 2019, გერმანია
    გიორგი რევია - პირველი ადგილი
    ზამთრის უნივერსიადა 2019, კრასნოიარსკი, რუსეთი
    მორის ყვითელაშვილი - მესამე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2012, შეფილდი, დიდი ბრიტანეთი
    ელენე გედევანიშვილი - მესამე ადგილი
    ფიგურული ციგურაობა - ევროპის ჩემპიონატი 2010, ტალინი, ესტონეთი
    ელენე გედევანიშვილი - მესამე ადგილი

    ქართული სპორტი

    2019 | © საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო