ქართული
სპორტი
სპორტსმენები

ლერი ხაბელოვი

დაბადების თარიღი 05/07/1964   
დაბადების ადგილი საქართველო
სპორტის სახეობა თავისუფალი ჭიდაობა
დისციპლინა  
მედლები
რეგიონი თბილისი
ქალაქი თბილისი
წონა
სქესი მამრობითი
   
ბიოგრაფია:

დაიბადა 1964 წლის 5 ივლისს თბილისში
თავისუფალი ჭიდაობა (87, 100, 130კგ)
*-1993-96 წლებში ასპარეზობდა რუსეთის სახელით

ტიტულები:
ოლიმპიური ჩემპიონი - 1992 (100კგ; ბარსელონა)
ოლიმპიადის ვიცე-ჩემპიონი - 1988 (100კგ; სეული)
მსოფლიოს ჩემპიონი - 1985 (100კგ; ბუდაპეშტი, უნგრეთი), 1987 (100კგ; კრელმონ-ფერანი, საფრანგეთი), 1990 (100კგ; ტოკიო, იაპონია), 1991 (100კგ; ვარნა, ბულგარეთი), 1993 (100კგ; ტორონტო, კანადა)
მსოფლიო ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზიორი - 1995 (130კგ; ატლანტა, აშშ)
მსოფლიო თასი - 1986 (100კგ), 1990 (100კგ), 1991 (100კგ)
ევროპის ჩემპიონი - 1985 (100კგ; ლაიპციგი, გდრ), 1987 (100კგ; ველიკო-ტირნოვო, ბულგარეთი), 1988 (100კგ; მანჩესტერი, ინგლისი)
ევროპის ჩემპიონატის ბრინჯაოს პრიზიორი - 1995 (130კგ; ფრიბური, შვეიცარია)
სსრკ ხალხთა IX სპარტაკიადის ჩემპიონი - 1986 (100კგ; მინსკი)
სსრკ ჩემპიონი - 1985 (100კგ; იაკუტსკი), 1987 (100კგ; ვორონეჟი), 1988 (100კგ; კრასნოიარსკი)
სსრკ ვიცე-ჩემპიონი - 1986 (100კგ; ორჯონიკიძე), 1989 (100კგ; მახაჩყალა), 1990 (100კგ; ულან-უდე)
სსრკ თასი - 1987 (100კგ), 1988 (100კგ)
რუსეთის ჩემპიონი - 1995 (130კგ; მოსკოვი)
საერთაშორისო ტურნირების ჩემპიონი - 1985 (ვ.ბალავაძის და გ.კარტოზიას თასი, თბილისი), 1986 (ვ.ბალავაძის და გ.კარტოზიას თასი, თბილისი), 1987 (ვ.ბალავაძის და გ.კარტოზიას თასი, თბილისი), 1988 (ვ.ბალავაძის და გ.კარტოზიას თასი, თბილისი), 1988 (100კგ; გერმანიის გრან პრი), 1989 (ვ.ბალავაძის და გ.კარტოზიას თასი, თბილისი), 1990 (100კგ; ოლიმპიურ მოჭიდავეთა გრანდ მასტერსი), 1990 (ვ.ბალავაძის და გ.კარტოზიას თასი, თბილისი)
მსოფლიოს ჩემპიონი (ახალგაზრდები) - 1983 (100კგ; ანაჰაიმი, აშშ)
მსოფლიო თასი (ახალგაზრდები) - 1984 (100კგ)
მსოფლიოს ჩემპიონი (ჭაბუკები) - 1982 (87კგ), 1983 (87კგ; კოლორადო სპრინგსი, აშშ)
ევროპის ჩემპიონი (ახალგაზრდები) - 1984 (100კგ; სლაგჰავენი)

ბერძნულ-რომაულ ჭიდაობაში გფრ-ის გრან-პრის ვიცე-ჩემპიონი - 1985 (100კგ)

საქართველოს საუკეთესო სპორტსმენი (სპორტულ ჟურნალისტთა კავშირი) - 1987

სსრკ სპორტის დამსახურებული ოსტატი - 1986
სპორტის რაინდი (სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო) - 2014

სხვა ჯილდოები:
ვახტანგ გორგასლის სახელობის II ხარისხის ორდენი - 2003
ბრწყინვალების საპრეზიდენტო ორდენი - 2018
ღირსების ორდენი
საერთაშორისო ოლიმპიური კომიტეტის (IOC) ორდენი - 2016
ოლიმპიური კომიტეტების მსოფლიო ასოციაციის (ANOC) ორდენი - 2016
საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის ორდენი - 2003
საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის საიუბილეო მედალი - 1999

*-ლერი ხაბელოვის შედეგები 1988 წელს, სეულის ოლიმპიადაზე:
A ჯგუფი: ფრედ სოლოვი (სამოა) - მოგება
A ჯგუფი: ჰაიური ჩეზგინი (თურქეთი) - მოგება
A ჯგუფი: ფლორიანო სპისი (ბრაზილია) - მოგება
A ჯგუფი: ბოლდუნ ჯავხლანტოგსი (მონღოლეთი) - მოგება
A ჯგუფი: უვე ნოიპერტი (გდრ) - მოგება
*-ჯგუფი მოიგო და ოქროს მედლისთვის იჭიდავა
ფინალი: ვასილე პუშკაშუ (რუმინეთი) - მარცხი

*-ლერი ხაბელოვის შედეგები 1992 წელს, ბარსელონის ოლიმპიადაზე:
B ჯგუფი: ალი კაიალი (თურქეთი) - მოგება
B ჯგუფი: იოჰანეს როსოუ (სამხრეთი აფრიკა) - მოგება
B ჯგუფი: მიროსლავ მაკავეევი (ბულგარეთი) - მოგება
B ჯგუფი: შანდორ კისი (უნგრეთი) - მოგება
B ჯგუფი: ანჟეი რადომსკი (პოლონეთი) - მოგება
*-ჯგუფი მოიგო და ოქროს მედლისთვის იჭიდავა
ფინალი: ჰაიკო ბალცი (გერმანია) - მოგება

*-1996 წელს, ატლანტის ოლიმპიადაზე, რუსეთის სახელით იასპარეზა. პირველ წრეში 2:0 სძლია ზაზა ტყეშელაშვილს, თუმცა მეორე წრეში ოლიმპიადის მომავალ ფინალისტთან, ირანელ აბას ჯადიდისთან 0:4 დამარცხდა და მედლისთვის ბრძოლას გამოეთიშა. საბოლოოდ მე-14 ადგილი დაიკავა .

*-1998-2004 წლებში იყო სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე.

*-2000-04 წლებში იყო ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის ვიცე-პრეზიდენტი.

*-2004-08 წლებში იყო ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის პირველი ვიცე-პრეზიდენტი

*-2011 წელს, სერიაში „ქართველი ოლიმპიური ჩემპიონები“ (პროექტის ავტორი და მთავარი რედაქტორი ელგუჯა ბერიშვილი) გამოიცა თეიმურაზ ქორიძის წიგნი „ლერი ხაბელოვი“.

*-2012 წლიდან საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტია.

*-2012-16 წლებში საქართველოს VIII მოწვევის პარლამენტის წევრი (საარჩევნო ბლოკი „ბიძინა ივანიშვილი-ქართული ოცნება“).

*-2016 წლიდან საქართველოს IX მოწვევის პარლამენტის წევრი (საარჩევნო ბლოკი „ქართული ოცნება-დემოკრატიული საქართველო“).

   

მეორე ადგილი(ქვემძიმე წონა)
თავისუფალი ჭიდაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1990, ულან-უდე, რუსეთი
მესამე ადგილი(ქვემძიმე წონა)
თავისუფალი ჭიდაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1989, მაჰაჩყალა, რუსეთი
პირველი ადგილი(ქვემძიმე წონა)
თავისუფალი ჭიდაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1988, კრსნოიარსკი, რუსეთი
პირველი ადგილი(ქვემძიმე წონა)
თავისუფალი ჭიდაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1987, ვორონეჟი, რუსეთი
მეორე ადგილი(ქვემძიმე წონა)
თავისუფალი ჭიდაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1986, ორჯონიკიძე (ვლადიკავკაზი), რუსეთი
პირველი ადგილი(ქვემძიმე წონა)
თავისუფალი ჭიდაობა - სსრკ ჩემპიონატი 1985, იაკუტსკი, რუსეთი
პირველი ადგილი(-100 კგ)
თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 1992, კაპოშვარი, უნგრეთი
პირველი ადგილი(-100 კგ)
თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1991, ვარნა, ბულგარეთი
პირველი ადგილი(-100 კგ)
თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1987, კლერმონ-ფერანი, საფრანგეთი
პირველი ადგილი(-100 კგ)
თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 1988, მანჩესტერი, დიდი ბრიტანეთი
პირველი ადგილი(-100 კგ)
თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 1987, ველიკო-ტირნოვო, ბულგარეთი
პირველი ადგილი(-100 კგ)
თავისუფალი ჭიდაობა - ევროპის ჩემპიონატი 1985, ლაიპციგი, გდრ
პირველი ადგილი(-100 კგ)
თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1990, ტოკიო, იაპონია
პირველი ადგილი(-100 კგ)
თავისუფალი ჭიდაობა - მსოფლიო ჩემპიონატი 1985, ბუდაპეშტი, უნგრეთი
მეორე ადგილი(-100 კგ)
ზაფხულის XXIV ოლიმპიური თამაშები 1988, სეული, კორეა
პირველი ადგილი(-100 კგ)
ზაფხულის XXV ოლიმპიური თამაშები 1992, ბარსელონა, ესპანეთი

გააზიარე:

გადმოტვირთე ინფო
გალერეა

ქართული სპორტი

2019 | © საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო